Balcony Sessions: The First Vintage Shopping

24.1.16

While I was in Paris, I had four things to do on my mind; 
1. Walking around Champs-Élysées street,
2. Meeting Eiffel Tower,
3. Going to the café where the movie Amélie was shot,
4. Finding vintage stores.
I'm proudly saying that I did all of these! When I went back to Porto, I realized how much I liked vintage stores and I should discover more in Porto and buy some stuff. I'm not usually a goal-setter but I think vintage fashion becomes an addiction for me and I can't help myself, besides; I don't want to! The first thing I did, after my return to Porto, was to search closest vintage stores here and I found many of them. I'd never realized before that lots of vintage shops exist in here. Anyway, I entered one of the shops I found and I completely lost myself. I even thought buying a denim jacket but there were only for man, damn! Then, I found this top and the skirt which are, I think, gorgeous! Even though I wasn't looking for a branded piece, the top was from Mango.  
Paris’teyken, aklımda yapılacak 4 şey vardı;
1. Şanzelize Caddesi'nde dolaşmak,
2. Eyfel Kulesi'yle tanışmak,
3. Amélie adlı filmin çekildiği kafeye gitmek,
4. Vintage dükkanlar bulmak.
Gururla söylüyorum, bunların hepsini yaptım! Porto'ya döndüğümde, vintage dükkanları ne kadar sevdiğimi ve Porto’da daha fazlasını bulup birkaç parça birşey almam gerektiğini farkettim. Genelde pek hedef belirleyen bir tip değilimdir amd sanırım vintage modası benim için bir bağımlılık haline geliyor ve kendime engel olamıyorum, gerçi; olmak da istemiyorum! Porto’ya döndükten sonra, yaptığım ilk şey, yakın civardaki vintage dükkanlarını araştırmak oldu ve epey de buldum. Daha önce , burada bu kadar çok vintage dükkanı olduğunu hiç farketmemişim. Neyse, bulduğum dükkanlardan birine girdim ve tamamen kendimi kaybettim. Bir tane kot ceket bile almayı düşündüm ama sadece erkekler için vardı, ah be! Sonra, bu üstü ve eteği buldum ki, bence, mükemmeller! Markalı bir ürün aramama ragmen, aldığım bu üst Mango’nun ürünü çıktı.


I believe, I'm gonna keep shopping from vintage stores when I go back to Turkey, even though we don't have many. Who knows, maybe I can find great ones! Wish luck for me! Hahaha :)
Sanıyorum ki, Türkiye’ye döndüğümde vintage dükkanlarından alışveriş yapmaya devam edeceğim, gerçi biz de pek yok ama. Kim bilir, belki baya iyi olanlarını bile bulabilirim! Benim için şans dileyin! Hahaha :)

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.