Feedback from 2015

1.1.16

Even the years pass, I still keep learning so many things from this life, every year I found myself so much different than the person I was before. Some may call this "self-improvement", some may say that we are gaining "experience" or just "growing up". I'm not sure if any of them will be the right way to tell it 'cause I know that even though you believe you're better person now, you do still mistakes, less or more.

I've been always a person who looks back, maybe even a bit stuck in there. Thus, new year's resolutions are not really my thing. Instead, I prefer doing mistakes and to see how they change my mind and perspective. So in this post, I'll talk what last year taught me about life.
Yıllar geçse bile hala bu hayattan birşeyler öğrenmeye devam ediyorum, her yıl kendimi bir önceki yıldan daha farklı bir insan olarak buluyorum. Kimi buna "kişisel gelişim" diyebilir, kimi "deneyim" kazandığımızı söyleyebilir veya sadece "büyüdüğümüzü". Bunlardan hiçbirinin bu durumu tam olarak açıkladığına emin değilim çünkü biliyorum ki her yıl daha iyi biri olduğuna inansa da insan, hala yanlışlar yapmaya devam ediyor, daha az veya daha çok.

Ben hep dönüp geçmişe bakan biri oldum, hatta belki geçmişte takılı kalıyorum da denilebilir. Bu nedenle yeni yılda karar alma işi pek bana göre değil. Ben onun yerine hata yapmayı ve bu hataların zihnimi ve bakış açımı nasıl değiştirdiğini görmeyi seviyorum. Ve size bu yazımda, geçen yılın bana neler öğrettiğinden bahsedeceğim.

FAMILY MATTERS

My family had always issues among themselves, different characters and perspectives led us to fall apart. However, that helped me a lot to understand different people and the way they think. Last year, I was living by myself and I barely saw my family. I was thinking that family is not an important thing because your friends become your new family eventually. Yes, I've made very closed friends during that time but when I started to talk again with my sisters, I realized how much I missed them. I still know that this is not because of a blood relation but they are the people they know my whole life, my childhood, my teenage depressions and how I become a woman at the end. Even though they will be the one who will keep criticizing me every single day, they will be the one who will never stop loving me.
AİLE ÖNEMLİDİR

Benim hep aile içi problemlerim oldu, farklı karakterler ve bakış açıları ailemin dağılmasına sebep olan şeylerdi. Ancak bu benim farklı insanları ve onların düşünüş biçimlerini anlamama yardımcı oldu. Geçen yıl, kendi başıma yaşıyor ve ailemi neredeyse hiç görmüyordum. Düşünüyordum ki aile o kadar da önemli değil, sonuçta arkadaşların bir noktadan sonra senin yeni ailen oluyor. Evet, bu süreçte çok yakın arkadaşlar edindim ama ablamlarla konuşmaya başladığım anda onları ne kadar özlediğimi anladım. Hala bunun kan bağıyla alakalı olmadığının farkındayım ancak onlar benim tüm yaşantımı, çocukluğumu, ergenlik krizlerimi ve sonunda bir kadına nasıl dönüştüğümü bilen tek insanlar. Beni her gün eleştirmeye devam edecek de olsalar, beni sevmeyi bırakmayacak tek insanlar yine onlar.

I'M LONELY and THAT IS OK
After I broke up with my boyfriend and my family fell apart, I started to learn to live by myself. I'm not talking about living in a house on your own but having great deal of time that you spare for yourself. I must confess that it hadn't been harsh times for me because I really needed it. Then, I really got used to this situation and built a life of my interests and addictions. That made me not selfish in fact, it made me have more intimate relationships with my friends. I had fantastic times with them, I laughed a lot, I drank a lot, I learned a lot. At the end of every night, I got back home by myself and enjoyed the loneliness. I wrote, I sang, I did most of the things I wanted to do, I scared but I stood up. And this taught me that it's okay to feel and be lonely as long as you have people around you that you can have the best moments of your life.
YALNIZIM ama BU BİR SORUN DEĞİL
Erkek arkadaşımla ayrıldıktan ve ailem dağıldıktan sonra, kendi başıma yaşamaya başladım. Bir evin içinde yalnız yaşamaktan bahsetmiyorum, kendine ayırdığın o uzun zaman diliminden bahsediyorum. İtiraf etmeliyim ki, benim için çok zor bir süreç olmamıştı bu, gerçekten ihtiyacım olan birşeydi. Sonraları, bu duruma fazlasıyla alıştım ve içinde kendi uğraşlarımın ve bağlılıklarımın olduğu bir dünya kurdum kendime. Bu beni bencil biri yapmadı, aslında bu sayede arkadaşlarımla daha samimi ilişkiler kurmaya başladım. Harika zamanlar geçirdim onlarla, çok güldüm, çok içtim ve çok şey öğrendim. Her gece eve kendi başıma döndüm ve yalnızlığın tadını çıkardım. Yazdım, şarkılar söyledim, yapmak istediğim çoğu şeyi yaptım, korktum ama tekrar ayağa kalktım. Ve bu bana yalnızlığın ve yalnız hissetmenin bir sorun olmadığını öğretti, yeter ki etrafında o insanlar olsun, hayatının en güzel zamanlarını birlikte geçirdiğin o insanlar.
DO WHAT YOU WANT, DO NOT BE ASHAMED, DO NOT REGRET and DO NOT JUDGE
The most important thing that I've learnt last year is to do what you want and do not be scared of the things that can ever happen to you. If people say that you're being stupid, irresponsible, do not care. Indeed, do really really stupid things and never feel ashamed and regret. Chase after the guy that you like a lot, when he ignores you do not hold your feelings, let them go, cry, run, shout. Drink with your friends till you start feeling sick and then stop or never mind. I'm not saying every person should do such kind of stupid things, "stupid" means different for everyone. And if someone does something that you cannot even attempt to do, do not judge, do not tell them to stop. This is their way to live, not yours. Try to understand and keep moving on your own way.
and of course, HAVE A MARVELOUS YEAR!
NE İSTİYORSAN YAP, UTANMA, PİŞMAN OLMA VE KİMSEYİ YARGILAMA
Geçen yılın bana öğrettiği en önemli şey, insanın ne istiyorsa onu yapması ve başına gelebileceklerden korkmaması gerektiği oldu. İnsanlar çok aptal ve sorumsuzca davrandığını söylese bile, onları umursama. Aslına bakarsan, gerçekten de çok aptalca şeyler yap ve yaptıklarından asla utanma ve pişman olma. O çok hoşlandığın erkeğin peşinden koş mesela, eğer seni redderse, hissettiklerini içinde tutma, bırak gitsinler, ağla, koş, bağır. Arkadaşlarınla içmeye git mesela, kusana kadar iç, sonra istersen dur veya hiç de umursama. Demiyorum ki herkes böyle saçma şeyler yapmalı, "saçma" kelimesi herkes için farklı bir anlam taşır. Ve eğer birilerini senin yapamayacağın kadar saçma bir şey yaparken görürsen, onları yargılama, onlara durmalarını da söyleme. Bu onların yaşayış biçimi, senin değil. Anlamaya çalış ve kendi yolunda ilerlemeye devam et.
ve tabiki, HARİKULADE BİR YIL GEÇİR!
Follow

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.