Visit to an Animal Shelter: Dogs Along with Cats

25.1.16 MADIS, Custóias, Portugal

When I arrived Portugal for my Erasmus study, I was in kind of a transition period; I'd hated working for a company and decided to work in a non-profit organization; I'd stopped using brands that do test on animals, joined Greenpeace, become more sensitive than ever about environment and animals.(To read the full story: This Summer. My Life Rewritten) These all happened so fast, one summer passed and I was vegan and environmentalist. People I met after called me "hippie", my act, my thoughts, even the way I dressed changed. Maybe I should say they're evolved.
I'd been feeling that I left a life behind when I came here, it was just the time that the things were going right and my plane to Portugal had taken off. That was why I wanted to pick up where I'd left off and started e-mailing to volunteer organizations in Porto. However, it was very difficult to find one for me due to language restriction. Luckily, I found a chance to visit this dog shelter, also where cats were being taken care of.
Erasmus için Portekiz'e vardığım zaman bir tür geçiş sürecindeydim; bir şirket için çalışmaktan nefret etmiş, kar amacı gütmeyen bir organizasyon içerisinde çalışmaya karar vermiştim; hayvanlar üzerinde test yapan ürünleri kullanmayı bırakmış, Greenpeace'e katılmış, çevre ve hayvanlar konusunda hiç olmadığım kadar duyarlı hale gelmiştim. Bunların hepsi çok çabuk gelişti, bir yaz geçti ve ben, vegan ve çevre gönüllüsüydüm. Sonrasında tanıştığım insanlar bana "hippi" demeye başladılar, tavırlarım, düşüncelerim, hatta giyiniş tarzım bile değişti. Belki de gelişti demeliyim.
Buraya geldiğimde arkamda bir hayat bıraktığımı hissetmiştim, işler tam yoluna koyuldu derken Portekiz'e olan uçağım havalanmıştı. İşte bu yüzden, bıraktığım yerden devam etmek istedim ve Porto'daki gönüllü kuruşlara e-mailler atmaya başladım. Ancak, dil kısıtlamasından ötürü bana uygun olan bir yer bulmak çok zordu. Neyse ki, kedilerin de bakımını üstlenen bu köpek barınağına ziyaret etme şansı yakaladım.
Even though I was able to get in cats' shelter, I couldn't do the same for dogs. The reason is that I was bitten by a dog last year, in fact, it's a funny story! I was so drunk with my friends, I'd seen the dog on the street and only wanted to stroke him a little. I hadn't noticed that he was an angry dog, he suddenly jumped onto my body and tried to bite me. Luckily, I was wearing a sweater and a coat so that I escaped with a scratch. On the other hand, I spent my one month going back and forth to hospital to be vaccinated. 
I didn't get my stress out yet so I wasn't being able to enter their shelter but we'd gone there with a group of twenty people so they did everything for me :) We also took dog food and donated money. 
Kedilerin barınağına girebilmeme rağmen, köpekler için aynısını yapamadım. Bunun sebebi, geçen sene bir köpek tarafından ısırılmış olmam, aslına bakarsanız, komik bir anısı var bende! Arkadaşlarımla birlikteydim ve çok sarhoştum, köpeği sokakta görmüş ve sadece biraz sevmek istemiştim. Kızgın bir köpek olduğunu farketmemiştim, bir anda üstüme atladı ve beni ısırmaya çalıştı. Şanslıydım ki, bir kazak ve mont giyiyordum böylelikle bir sıyrıkla kurtulabildim. Diğer yandan, bir ayımı aşılarımı tamamlamak için hastaneye gidip gelerek geçirdim.
Hala stresimi üzerimden atamadığım için onların barınağına giremedim fakat yirmi kişilik bir grup olarak gitmiştik dolayısıyla onlar herşeyi benim için yaptılar :) Ayrıca köpek maması götürdük ve para bağışında bulunduk.
If you pass by Porto someday, definitely visit this shelter built and supported by MIDAS (Movimento Internacional em Defesa dos Animais/ International Movement in Defense of Animals). I hope I will get other opportunities to visit many more shelters and one day, actually be doing something substantial for every single living creature in this world. 
Please, remember that what they need is, first your love and second your help. 
Eğer bir gün Porto'ya yolunuz düşerse, MIDAS (Movimento Internacional em Defesa dos Animais/ Uluslararası Hayvanları Savunma Hareketi) tarafından kurulan ve desteklenen bu barınağı mutlaka ziyaret edin. Umarım daha birçok barınağı gezmek için başka olanaklar da bulur ve bir gün bu dünyada bulunan her bir canlı için elle tutulur birşeyler yapıyor olurum.  
Lütfen, hatırlayın ki onların ihtiyacı olan ilk şey sizin sevginiz, sonra ise yardımınız.

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.