Why Red Hair and Why Not?

23.2.16

I changed my hair color to red twice in my life. The first one was almost four years ago, the year when I started to university. The second happened last year and I still dye my hair every month. But why had I given up four years ago and back to my natural color? Why now did I have it red again and still think it's perfect hair color for me? Here's why.
Saç rengimi hayatımda iki kez kızıl yaptım. Birincisi yaklaşık 4 yıl önceydi, üniversiteye başladığım yıl. İkincisi ise geçen sene gerçekleşti ve hala saçımı her ay boyuyorum. Peki neden 4 yıl önce vazgeçmiş ve doğal rengime geri dönmüştüm? Neden şimdi tekrar kızıla döndüm ve hala benim için mükemmel bir saç rengi olduğunu düşünüyorum? İşte sebepleri.

1. Facial Skin Problems 

When I was a teenager, I didn't have many troubles with my face, I had neither acne nor whiteheads. When I moved to another city for the university, my skin care routines had to change along with the weather change. Lots of blackheads showed up on my face and to tell the truth, I couldn't handle it at the first time and did something everyone knows that they shouldn't: squeezing. Eventually, my face covered acne and blackheads. 
This was the time when I decided to change my hair color, because everyone was talking about how beautiful girls look with red hair if they had green eyes and white skin. Boom. I have both. I immediately had my hair dyed but I hadn't liked it at all. I kept asking myself why it hadn't looked good on me as much as on other people. Then, I'd found the answer. Blemishes.
If you want to change your hair color to red, the first thing you should check is if your face is smooth enough. It might sound weird and may be a bit discouraging but it's true. The red hair shows off all the imperfections on your face, especially the blemishes. It's kind of an eye illusion but having red hair means that you're emphasizing the "red" color. 
When I changed my hair color red last year for the second time, I was in the final stage of my acne treatment so my face was in pretty good condition. Luckily, I still don't have any troubles but time to time, I'm having one or two red spots on my face and they really piss me off.
Ergenlik yıllarımda, yüzümle ilgili çok sıkıntı yaşamadım, ne akne vardı ne de beyaz nokta. Üniversite için başka bir şehire taşındığımda, hava değişimiyle birlikte cilt bakım alışkanlıklarım da değişmek zorunda kaldı. Bir sürü siyah nokta çıkmaya başladı yüzümde ve gerçeği söylemek gerekirse, ilk başta bu durumu pek de idare edemedim ve herkesin bildiği yapılmaması gereken şeyi yaptım: siyah noktaları sıkmak. Neticede, yüzüm sivilce ve siyah noktalarla doldu.
İşte bu zamanlarda, saç rengimi değiştirmeye karar verdim, çünkü herkes yeşil göze ve beyaz tene sahip kızların kızıl saçla ne kadar güzel göründüğünden bahsediyordu. Eee, ben de ikisi de var. Hemen saçımı boyattım ancak hiç beğenmemiştim. Kendime neden bende diğer insanlar da olduğu kadar güzel durmadığını sorup durdum. Sonra, cevabı bulmuştum. Yüzümdeki kızarıklıklar.
Eğer saç renginizi kızıl yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk şey yüzünüzün yeterince pürüzsüz olup olmadığı. Kulağa tuhaf gelebilir, belki de biraz heves kırıcı fakat doğru. Kızıl saç yüzünüzdeki bütün kusurları ortaya çıkarıyor, özellikle kızarıklıkları. Bu bir tür göz yanılması ancak kızıl saça sahip olmak, "kırmızı" rengini vurguladığınız anlamına geliyor.
Geçen yıl saçımı ikinci kez kızıla döndürdüğümde, akne tedavimin son aşamasındaydım ve yüzüm oldukça iyi durumdaydı. Şanslıyım ki, hala yüzümle ilgili bir sıkıntım yok fakat zaman zaman, yüzümde bir veya iki tane kırmızı nokta oluyor ve gerçekten sinir bozucular.

2. The Shade of Red

The first time I had my hair red, it was a simple dark red shade which shows my skin more pale. Then, of course, the color washed away and it turned to sort of orange close to blonde. I was looking better but not good enough. 
My skin tone does not have cool undertones definitely -because of low level blood cells, it is closer to the warm ones but still not exactly. I tried to figure it out several times with the tests I found on internet like, if you tan easily then you have warm undertones, if silver jewellery is looking much better than golden on your body then you have cool undertones. I have both. Thus, when my hair was in the dark shade of red, my skin seemed pinker but when it washed away my skin was looking yellow. A complete mess.
In the second time, I had my hair dyed for the perfect shade of red for me by being aware of this situation. My hairdresser and I went for a copper shade with red undertone. I'm currently dying my hair by myself and using 7.46 from FarmaVita called "medium copper red blonde". If you wanna to read more about this brand and the color, you can watch THE VIDEO on my Youtube channel or you can check THE POST that I published on blog.
What I'm trying to say is that before you dye your hair to a regular red shade, make sure which undertone your skin has.
Saçımı ilk kez kızıla boyattığımda, bildiğimiz koyu kızıl tonundaydı ki bu ton beni olduğumdan daha da soluk gösteriyordu. Daha sonra, tabiki, boyanın rengi aktı ve sarıya yakın bir turuncu rengini aldı. Çok daha iyi gözüküyordum ancak bu da yeterli değildi.
Cilt tonum kesinlikle soğuk cilt alt tonuna sahip değil -kan hücre seviyemin düşük olmasından ötürü, sıcak tonlara daha yakın ama yine de tam olarak sıcak alt tonuna sahip olduğum söylenemez. İnternette bulduğum testlerle birkaç kez bu alt ton meselesini çözmeye çalıştım, bilirsiniz o testleri, eğer güneşte çabuk bronzlaşıyorsanız sıcak alt tona, eğer gümüş takılar altın takılardan daha güzel duruyorsa soğuk alt tona sahipsiniz demektir. Fakat bu iki durum da benim için geçerli. Bu nedenle, saçım koyu kızıl iken, ten rengim daha pembe görünürken, boya aktığında daha sarı gözüküyordu. Tam bir karmaşa.
İkinci kez kızıla dönüş yaptığımda, bu durumun farkında olarak saçımı tam istediğim tona boyattım. Kuaförüm ve ben, kırmızı alt tona sahip bakır tonunu seçtik. Şuan için saçımı kendim boyuyorum ve FarmaVita'nın "orta bakır kızıl sarı" denilen 7.46 tonlu boyasını kullanıyorum. Marka ve bu renk hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz, Youtube kanalımdaki VİDEOyu izleyebilir veya blogta paylaştığım YAZI yı okuyabilirsiniz.
Demem o ki, saçınızı sıradan bir kızıla boyatmadan önce, cilt alt tonunuzu öğrendiğinizden emin olun.

3. Makeup Choices

I think it's really important to consider your makeup preferences before you change your hair color. I've never been a girl who puts lots of makeup on her face or try different eyeshadows for her eyemakeup. I don't even have more than three shades of lipstick maybe. Recently, I discovered how purple indeed looks good on green eyes, a statement I strongly disagreed before. 
If you want to dye your hair to red, I'm sorry to say this but you have to say goodbye to your colorful palette unless you're not a makeup artist. Red hair color has very strong effect on your face, to tell the truth, the only hair color that doesn't make me sick and put some glow on my face if I'm not wearing any makeup. That's why I still insist on this color.
In addition to eyes and lips, the features of your eyebrows are really important. Luckily, I don't have dense and dark eyebrows so that the difference between the color of my hair and eyebrows is not significant. However, if you have dense or dark eyebrows or you like to have them with those features, red hair color may not be the best option for you.
Bence, makyaj tercihlerinizi gözden geçirmeniz saç renginizi değiştirmeden önce çok önemli bir durum. Şahsen ben hiçbir zaman yüzüne çok fazla makyaj uygulayan veya değişik göz farları deneyen bir kız olmadım. Belki üçten fazla renkte rujum bile yoktur. Son zamanlarda, mor rengin yeşil gözde gerçekten de ne kadar güzel durduğunu farkettim, ki buna önceden kesinlikle katılmazdım.
Eğer saç renginizi kızıla boyatmak istiyorsanız, üzülerek söylüyorum ki, rengarenk far paletlerinize güle güle demelisiniz eğer makyaj artisti değilseniz. Kızıl saç rengi yüzünüzde çok güçlü bir etkiye sahip, doğruyu söylemek gerekirse, makyaj yapmadığım zaman beni hasta göstermeyen ve yüzüme biraz ışıltı katan tek saç rengi. İşte bu nedenle hala bu saç renginde ısrarcıyım.
Göz ve dudaklara ek olarak, kaşlarınızın özellikleri de çok önemli. Şanslıyım ki, sık ve koyu kaşlara sahip değilim ve bu da saç rengimle kaş rengim arasındaki fark göze batmıyor. Ancak, eğer siz sık ve koyu kaşlara sahipseniz veya kaşlarınızı bu şekilde seviyorsanız, kızıl saç sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

All in all, there are pros and cons of having red hair depending of your preferences and your skin features. However, those three points I just mentioned may not apply to everyone, they can be only your guidelines. Thus, if you wanna have your hair red, do not stop! It's an old-fashioned hair color but it will never fall from the grace!
Neticede, tercihlerinize ve yüz özelliklerinize bağlı olarak kızıl saça sahip olmanın artı ve eksileri var. Fakat, bu bahsettiğim üç konu herkes için geçerli olmayabilir, bunlar sadece sizin için bir rehber niteliğinde. Bu nedenle, eğer saçınızı kızıl yapmak istiyorsanız, durmayın! Eski moda bir saç rengi ama hiçbir zaman gözden düşmeyecek!

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.