Zillions of Bloggers Out There: How to Reach Them

15.2.16


This post is surely gonna be a "monday post" because I'm gonna talk about how you can reach huge community of bloggers out of your world.
Couple of weeks before, I've been whining about not finding any good blog posts and bloggers around me, I was checking Bloglovin' mainly and time to time Google+ but I couldn't come across with quality works. This was also affecting my blog, since I couldn't reach bloggers, all the ways inviting them to check out my blog was clogging.
However now, I caught myself checking hundred of blogs at the same time jumping from a blog to another. And actually I found really successful blogs. This also helped me follow gorgeous Instagrammers who are blogging at the same time as I do. Ultimately, my followers on Instagram began to increase each day.
Before all of these happened, I was thinking that bloggers with thousand followers must be doing something different but now I'm realizing that this is not about being completely different, this is about DOING YOUR BEST.
However, I know that this is not enough. You can't expect people to discover you but make them notice you. Here's a way to discover new blogs and get more followers for your blog.
Bu yazı kesinlikle bir "pazartesi yazısı" olacak çünkü sizlere kendi dünyanız dışındaki dev blogger topluluğuna nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeceğim.
Birkaç hafta önce, iyi blog yazıları ve yazarları bulamadığım için mızmızlanıp duruyordum, ağırlıklı olarak Bloglovin', arada sırada da Google+'a bakınıp duruyordum ancak bir türlü kaliteli yazılara rastlayamıyordum. Bu durum blogumu da etkiliyordu haliyle, ben bloggerlara ulaşamadığım için, onların bana ulaşmasını sağlayacak bütün yollar da tıkanıyordu.
Fakat şimdi, kendimi bir blogtan ötekine atlarken, yüzlerce blogu aynı anda incelerken buldum. Ve aslına bakarsanız, çok başarılı bloglar da buldum. Bu sayede, benim gibi aynı zamanda blogger olan muhteşem Instagram kullanıcılarını da takip etmeye başladım. En nihayetinde, Instagramdaki takipçi sayım da artmaya başladı.
Tüm bunlar olmadan önce, bu binlerce takipçisi olan bloggerlar farklı birşey yapıyor olsalar gerek, diye düşünüyordum ancak şimdi anlıyorum ki bu tamamiyle farklı olmakla değil, ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ yapmakla alakalı.
Ancak, biliyorum ki bu da yeterli değil. Oturup insanların seni keşfetmesini bekleyemezsin, onların seni farketmelerini sağlaman gerek. İşte size, yeni blogları keşfetmeniz ve blogunuz için daha fazla takipçi edinmenizi sağlayacak bir yol.

1. Start with Bloglovin'


Bloglovin' is a website with millions of blogger within its database, I believe there's no better way to start with. I'm sure, you already have a Bloglovin' account so why don't you use it to find other blogs while publishing your posts? Now, open Bloglovin' and start clicking every post on newsfeed. You'll never know what you can come across with so my suggestion is not being so picky :)
Anladığım kadarıyla Türk bloggerlar, Bloglovin' platformunu pek kullanmıyorlar en azından ben hiç rastlamadım. Ancak bu platformu kullanmaya başlamanızı öneririm, özellikle yurtdışındaki bloggerlara ulaşmak istiyorsanız. Şimdi size biraz Bloglovin' den bahsedeyim. Bloglovin' veritabanında milyonlarca blogger barındıran bir websitesi. Bloglovin' sitesine üye olarak siz de blogunuzu ekleyebilir ve diğer blogları takip etmeye başlayarak, akışınızda favori bloglarınızın son paylaştığı yazıları bulabilirsiniz. Sistem, Google+ a benzer, ancak bu sitede sadece bloggerlar var ve reklam, spam gibi şeylerle uğraşmanıza da gerek yok. Eğer çoktan bir Bloglovin' hesabınız varsa, şimdi açın ve haber akışınızdaki her bir blog yazısına tıklamaya başlayın. Neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz bu yüzden çok da seçici olmayın :)

2. Comment wisely


I think this is the most common mistake done by new bloggers, you can't believe how many comments I've seen having nothing to do with the subject of the post. 
Once, I remember, a blogger was telling in her post, how she pissed off because her friends kept texting messages due to sharp increase in followers on her Instagram and saying, "ohh, did you buy yourself followers?". On the contrary, she had put lovely photos on the post and one of commenters said, "great post!" and changed it to "Oh, sorry, I didn't read well, congratulations about your followers!". Then, author must have got more angry, she added another comment saying "Obviously, you didn't still read well."
I laughed it so hard back then, of course and unfortunately this is a true story. If you want people to read your blog, you need to pay attention to their blog posts as well. After all, it's not a robot writing them down, it's a person telling what s/he experience with her/his life. You know, what oldies say,
Treat others the same way you want them to treat you.
Sanıyorum ki yeni bloggerlar arasında yapılan en yaygın hatalardan biri bu, yazıyla yakından uzaktan alakası bile olmayan o kadar çok yorum gördüm ki, inanamazsınız.
Bir keresinde, hatırlıyorum, bir blogger yazısında, Instagram takipçilerindeki hızlı artış sebebiyle arkadaşlarından gelen, "Ay, kendine takipçi mi satın aldın yoksa?" gibi mesajların onu nasıl sinirlendirdiğinden bahsediyordu. Durumun tam aksine, yazısına çok şirin fotoğraflar koymuştu ve yorum yapanlardan biri şöyle demişti, "harika bir yazı!", sonra bir de değiştirip, "Ay, kusura bakma, tam okumamışım, yeni takipçilerin için tebrikler!. Sonrasında, yazar daha da kızmış olmalı ki, altına başka bir yorum ekledi: "Belli ki, hala iyice okumamışsın."
O zaman bu duruma çok gülmüştüm tabii, ve ne yazık ki bu olay gerçekten yaşandı. Eğer insanların sizin blogunuzu okumalarını istiyorsanız, siz de onların blog yazılarına önem vermelisiniz. Sonuçta, onu yazan robot değil, hayatında neler olup bittiğini anlatan bir insan. Eskiler ne der bilirsiniz,
Sana nasıl davranılmasını istiyorsan, sen de başkalarına öyle davran.

3. Follow the blogs you like


After commenting, your job is not finished. Look for the platforms you can follow these bloggers on their website. Since I'm using mainly Bloglovin' and Instagram, the first thing I check is their accounts on these platforms. This also helped me a lot to find Instagrammers who are bloggers in the meantime. It's nice to follow accounts with good feeds on Instagram but it's better to connect your Instagram with your blog. 
Additionally, you can check if this blogger is using Disqus comments. If you haven't heard of it yet, I recommend you to take a look because it's a very nice platform to track new comments on your favorite blogs. If you already have one, don't forget to follow the blog you've been reading on Disqus so that you can reach them all the time.
İş yorum yapmakla bitmiyor. Sitede, bu bloggerları takip edebileceğiniz platformlara bakının. Ben daha çok Bloglovin' ve Instagram kullandığım için, benim ilk kontrol ettiğim şey, okuduğum bloggerların bu platformlardaki hesapları oluyor. Ben bu şekilde, aynı zamanda blogger olan birçok Instagram kullanıcısını buldum.  Instagramda güzel fotoğraflar paylaşan insanları takip etmek iyi ama blogunuzu Instagram hesabınızla bağlantılı hale geçirmek çok daha iyi.
Ek olarak, bu bloggerın Disqus yorumlarını kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Eğer Disqus' ı daha önce duymadıysanız, bir gözatmanızı öneririm çünkü favori bloglarınıza yapılan yeni yorumları takip edebileceğiniz çok güzel bir platform. Eğer bir Disqus hesabınız varsa, okumakta olmuş olduğunuz blogları Disqus üzerinden takip etmeyi unutmayın, böylece her an onlara ulaşabilirsiniz. 


4. Check e-mails from Bloglovin' and Disqus Community.

I'd always thought such e-mails very annoying and useless. However, what I realized is that you can find very interesting blogs if you pay attention those e-mails. For instance, Bloglovin' sends you both latest posts from the blogs you currently follow and help you discover similar ones if you start following a new blog. Likewise, if you're using Disqus comment system on your blog, it sends you top conversations on the blogs you follow via Disqus. I started to realize how essential those e-mails are and now I'm checking them all the time. Thus, I can catch up with the news and remember the blogs I read often. Eventually, I'm building actual relations between bloggers (not just commenting) and in fact, I see few same people constantly commenting on my blog posts which shows they started to recognize me as well!
Bu tür sitelerden gelen e-maillerin hep rahatsız edici ve gereksiz olduğunu düşünmüşümdür. Ancak, farkettim ki eğer bu e-maillere dikkat ederseniz, çok ilginç bloglar bulabilirsiniz. Örneğin, Bloglovin' hem takip ettiğiniz bloglardan paylaşılan son yazıları gönderiyor hem de eğer yeni bir blog takip etmeye başlarsanız, benzer bloglar keşfetmenizi sağlıyor. Aynı şekilde, eğer Disqus yorum sistemi blogunuzda varsa, size takip ettiğiniz bloglardaki en çok yorum almış yazıları gönderiyor. Bu e-maillerin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladım ve şimdi sürekli kontrol ediyorum. Böylelikle, yeni gelişmelerden haberdar oluyor, ve sıklıkla okuduğum blogları hatırlayabiliyorum. Zamanla, bloggerlarla aramda gerçek ilişkiler kuruyorum (sadece yorum yapmak değil) ve aslına bakarsanız, yazılarımın altına yorum yapan sabit birkaç kişi olduğunu farkediyorum bu da gösteriyor ki, onlar da beni hatırlıyor!
I believe these advises will be a guide for you to reach other bloggers because they helped me a lot! If you have any other suggestion, feel free to share with us! 
İnanıyorum ki bu tavsiyeler sizin için, diğer bloggerlara ulaşmanızı sağlayacak bir yol gösterici olacak çünkü ben çok faydasını gördüm! Eğer başka önerileriniz varsa, çekinmeden bizle paylaşın!

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.