How the Days Pass in Home City?

25.3.16

It's been maybe more than a month now since I went back to my home city, Ankara from Porto. I should say it from the beginning, I don't feel like it's going to be a long post as usual. I'll just talk about how I feel, what I'm doing, how my days pass in here and hope you to enjoy my photographs.
Porto'dan yaşadığım şehir olan Ankara'ya döneli belki bir aydan fazla olmuştur. Şunu baştan söylemeliyim, her zaman paylaştığım yazılar gibi uzun bir yazı olacakmış gibi hissetmiyorum. Sadece nasıl hissettiğim ve neler yaptığım hakkında konuşacağım, günlerin burada nasıl geçtiğini ve fotoğraflarımın keyfini çıkarmanızı umacağım.

If you check the previous post(Reshaping the Lifestyle of Mine), you'll see that I put set of goals -not goals really but, like going for a run in the mornings to lose some weight and buck my ideas up, taking psychology classes because of my interest, learning how to cook since it's hard to find vegan food in Turkey -yet, my sister is working and I have plenty of gap time.
Eğer önceki yazımı incelerseniz(Reshaping the Lifestyle of Mine), birçok hedef koyduğumu göreceksiniz -pek hedef denemez aslında ama, birkaç kilo vermek ve kafamı toplamak için sabah koşuya gitmek, ilgi alanım olduğu için psikoloji dersleri almak, Türkiye'de vegan yemek bulmak zor olduğu için -ayrıca, ablam da çalıştığı ve benim de çok boş vaktim olduğu için, yemek yapmayı öğrenmek gibi.
Still, there's something missing about my life, career goals. Honestly, I really don't know what to become and what I really want to do in the future. Blogging was a good option, but still, I don't know. Besides, as you might know, Ankara is under great danger, just one week ago another bomb exploded in here. Politics, chaos, deaths.. These are blocking me from publishing posts about my life which become pointless at some point. Sorry to say that but it's true. However, this doesn't mean that I don't like blogging anymore. Hell, I do. But notice that, I'm, here, trying to do more than a beauty, fashion -or whatever you called, blog. I'm trying to turn your heads over me and see the truths about my life, how my life changes through Portugal to Turkey along with my psychology.
Yine de, hayatımda birşey eksik, kariyer hedefleri. Dürüstçe söylemek gerekirse, gelecekte ne olacağımı ve ne yapmak istediğimi gerçekten bilmiyorum. Blog güzel bir seçenekti, ancak, bilmiyorum. Bunun yanısıra, belki biliyorsunuzdur, Ankara büyük bir tehlike altında, sadece bir hafta önce, bir başka bomba daha patladı burada. Politika, kaos, ölümler... Tüm bunlar bir noktada anlamsız gelen hayatımla ilgili yazıları yayınlamama engel oluyor. Üzgünüm ama gerçek. Fakat, bu demek değil ki bloglamayı artık sevmiyorum. Tabii ki, seviyorum. Ancak dikkatinizi çekmek isterim ki, ben burada güzellik, moda -veya adına ne diyorsanız, bloğundan daha fazlasını yapmaya çalışıyorum. Başınızı bana döndürmenizi ve hayatımla ilgili gerçekleri,  Portekiz'den Türkiye'ye gelişimle psikolojimle birlikte hayatımında nasıl değiştiğini görmenizi istiyorum.

Depression and melancholy is not the things I can escape from, I believe. But these days, it's just, I don't feel either right or OK.

Depresyon ve melankoli sanırım kaçabileceğim şeyler değil. Ancak bu günlerde, sadece, iyi hissetmiyorum.

Post a Comment

Latest Instagrams

© On My Own Way. Design by Fearne.